Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/818_vizesiz-turlara-talep-artinca-ucak-bilet-fiyatlari

TÜRKİYE

Tümü

Vizesiz turlara talep artınca uçak bilet fiyatları katlandı

(8 Ay, 2 Gün önce) 0 Yorum
Türk vatandaşlarına vize zorluğu çıkaran ülkelere uçak biletlerinin fiyatı, çok daha yakın mesafedeki vizesiz ülkelerin dörtte biri seviyesine kadar iniyor.

Vizesiz ülkelere talep artınca bu ülkelere yönelik uçak bileti fiyatları da neredeyse iki kat arttı. Schengen ülkelerine yönelik vize başvurularında ret yanıtı alanların artması, özellikle tatil amaçlı seyahat etmek isteyenleri vizesiz ülkelere yönlendirdi. 3-4 günlük tatil için ret yanıtı ile karşılaşma riskini almak istemeyen tatilciler tercihlerini başta Kuzey Makedonya, Kosova, Arnavutluk ve Mısır olmak üzere vizesiz ülkelerden yana kullanmaya başladı. Artan talep uçak bileti fiyatlarına da yansıdı. Böylece vizesiz destinasyonların bilet fiyatı Schengen alanında kalan birçok destinasyonun iki katına ulaştı.

Londra 2500, Budva 8 bin TL

EKONOMİ’nin çevrimiçi bilet satış siteleri üzerinden yaptığı uçak bileti aramaları da bu sonucu doğruluyor. 1 Aralık için yaptığımız aramada Schengen vizesine sahip olmayı gerektiren başta Hamburg, Lyon, Basel gibi destinasyonlara ortalama 2 bin 500 liraya bilet bulmak mümkün oldu. Hamburg’a ortalama 2000 TL, Dublin’e 2.600 TL, Basel’e 2.800 TL ve Lyon’a 3000 TL’ye bilet bulunabiliyor. Schengen ülkesi olmasa da yine vize isteyen İngiltere’nin başkenti Londra için de ortalama 2.500 TL’ye bilet bulmak mümkün. Yine aynı tarih itibarıyla vizesiz gidilebilecek ülkeler için bilet aradığınızda fiyat hemen iki katına yükseliyor. Gelir grubu ortanın üzerindeki tatilcilerin son dönemdeki gözde tatil merkezlerinden Budva, 8.000 TL’lik ortalama bilet fiyatıyla hemen dikkat çekiyor. Ancak diğer vizesiz destinasyonlar da Budva kadar olmasa da Schengen’i ikiye katlıyor. 4.500 TL ile en ucuz destinasyonlar olarak öne çıkan Belgrad ve Tifl is’i 5.000’er TL’lik ortalama bilet fiyatı ile Tiran ve Saraybosna takip ediyor.

Karayal: Vizesiz turlara talep yüzde 34 arttı

Ekonomi'den Selenay Yağcı'ya değerlendirmelerde bulunan Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, “Schengen vizesinde yaşanan sorunlar vizesiz turlarda ciddi bir artışı beraberinde getirdi. Tatil Sepeti verilerine göre geride bıraktığımız yaz aylarında vizesiz turlara olan talep, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artış gösterdi. Aralarında Kosova, Fas, Phuket, Pattaya, Bangkok, Kuzey Makedonya, Mısır ve Bosna Hersek’in de olduğu çok sayıda lokasyona vizesiz turlarda önemli talep artışları yaşıyoruz” dedi. Karayal, havayollarının da vizesiz ülkelere olan talebi gördüğünü ifade ederek, vizesiz ülkelerde bilet fiyatlarının arttığına dikkati çekti.

Onaran: Geçen yıla göre satışlarımızı 3 kat artırdığımız yerler var

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise Karadağ’daki Budva gibi bölgelere geçen yılın 3 katı satış yaptıklarını kaydederek, şunları anlattı: “tatilci 3-4 gün için vize masrafı ödemek ve özellikle ret riski almak istemiyor. Vizesiz destinasyonlar tercih sebebi oldu. Bu da uçak bilet fiyatlarına yansıdı.

Hashtag : Vizesiz tur

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.