Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/573_japon-turist-sayisinda-dramatik-dusus-ve-nedenleri

TÜRKİYE

Tümü

Japon Turist Sayısında Dramatik Düşüş ve Nedenleri

(9 Ay, 7 Gün önce) 0 Yorum

2012 yılında 200 bin turist Türkiye’yi ziyaret ederken; bu rakam geçen yıl 30 bine kadar düşmüş durumda…    Japon Turist Sayısında Dramatik Düşüş ve Nedenleri

Ekonomim Gazetesi’nin köşe yazarlarından Vahap Munyar, bugünkü köşe yazısında Japon turist sayısında yaşanan dramatik düşüşü, bu düşüşün nedenlerini ve atılması gereken adımları aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti Tokyo (Japonya) Büyükelçisi Korkut Güngen ile görüşen Vahap Munyar; köşe yazısında konuya ilişkin şu satırları kaleme aldı:

“Türkiye’nin Tokyo (Japonya) Büyükelçisi Korkut Güngen, 2.5 yıl önce bu görevine başladığında ülkemize gelen Japon turist sayısını merak etti:

– Japonya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 2012 yılında rekor kırmış, 200 bin kişiye ulaşmış. 2016’dan itibaren inişe geçmiş.

Japonlar’ın kültür turizmi ağırlıklı ülkeleri ziyaret ettiğini irdeledi:

– Japon turistler, gittikleri ülkelerde kişi başına daha yüksek harcama yapıyorlar. Türkiye için de aynı şey geçerli. Ancak, COVID-19 pandemisi öncesi Japonya’dan ülkemize gelen turist sayısı 103 bin kişiye inmişti.

Güngen, ülkemize gelen Japon turist sayısındaki dramatik düşüş üzerinde durdu:

– Geçen yıl Türkiye’ye gelen Japon turist sayısı maalesef 30 bine kadar indi. Japon turistlerin daha çok Roma ve Madrid’e gittiklerini gözlemliyoruz.

Bu dramatik düşüşte Japonya Hükümeti’nin yaptığı güvenlik uyarılarının etkili olduğunu belirtti:    Japon Turist Sayısında Dramatik Düşüş ve Nedenleri

– Şanlıurfa’daki Göbeklitepe, Japon turistlerin ilgisini çekecek önemli tarihi, kültürel varlıklarımız arasında yer alıyor. Ancak, Japonya Hükümeti, Suriye sınırına yakın bölgelere seyahat konusunu yüksek frekanslı uyarı listesinde tutuyor.

İstanbul’a dikkat çekti:

– İstanbul bile güvenlik açısından Japonya’nın uyarı listesinde duruyor. Tamam, düşük yoğunluklu bir uyarı ama var.

Turizm acentelerinin güvenlik uyarılarını ciddi şekilde dikkate aldığını vurguladı:

– Japonlar da güvenlik konusunda çok hassas. Yapılan uyarılar, Türkiye’ye seyahat planlarını doğrudan etkiliyor.

Türkiye’nin söz konusu uyarı listelerinden çıkarılması için Japonya’daki ilgili makamlarla görüştüklerini kaydetti:

– Japonya’nın ilk aşamada İstanbul’la ilgili düşük yoğunluklu uyarısını tümüyle kaldırmasını bekliyoruz. O yönde sinyaller alıyoruz.”

—O—

Vahap Munyar’ın “Japon turist 30 bine indi, seyahat uyarısında yumuşama bekliyoruz” başlıklı köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız

Hashtag :

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.