Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/562_hint-okyanusu-nun-incisi-sri-lanka-

SEYAHAT REHBERİ

Tümü

Hint Okyanusu’nun incisi Sri Lanka…

(8 Gün, 7 Saat önce) 0 Yorum
Sri Lanka’nın Türkiye turizm pazarındaki yükselişi devam ediyor. Fiyat kalite avantajıyla öne çıkan destinasyon, Jazeera Airways’in uçuşları ile Türk gezginler için daha ulaşılabilir hale geldi.
Sri Lanka’nın Türkiye turizm pazarındaki yükselişi devam ediyor. Fiyat kalite avantajıyla öne çıkan destinasyon, Jazeera Airways’in uçuşları ile Türk gezginler için daha ulaşılabilir hale geldi.

Hint Okyanusu’nda egzotik ada ülkesi Sri Lanka’ya Türk turistlerin ilgisi artarak devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen tur operatörlerinin programına aldığı Sri Lanka, yılın 12 ayı operasyon yapılabilen özel bir destinasyon. Jazeera Airways’in haftanın 6 günü Kuveyt aktarmalı uçuşlarıyla, daha ulaşılabilir hale gelen destinasyon, seyahat acentaları ve Türk müşteri için cazip bir ürün olarak dikkat çekiyor.

16 - 22 Temmuz tarihleri arasında Jazeera Airways ve ülkenin önde gelen turizm şirketlerinden Jetwing Travels işbirliğiyle düzenlenen ‘famtrip’te Türk outgoing seyahat acentaları ülkenin turizm potansiyelini yakından görme fırsatı buldu.

Fil Yetimhanesi

Ülkenin en büyük kenti Colombo’ya yaklaşık 90 kilometre uzaklıkta Colomba-Kandy yolu üzerindeki Pinnawala kentinde yer alan fil yetimhanesi ülkenin en önemli turistik ürünlerinden biri. 1975 yılında yaralı ve terk edilmiş filleri barındırmak için kurulan fil yetimhanesinde, bugün 120’nin üzerinde fil barınıyor. Fillerin beslenme ve banyo saatlerine uygun olarak düzenlenen turlarda, turistler filleri yakında görme imkanı buluyor. Ülkedeki bir diğer fil yetimhanesi ise Udawalawe Milli Parkı’nda yer alıyor. Pinnawala’dakinden daha küçük olan bu yetimhanede ise yaklaşık 30 fil bulunuyor.


Jazeera Airways Türkiye Satış Müdürü Arda İçil: Sri Lanka Türkiye’de parlayan bir destinasyon olacak

Jazeera Airways Türkiye Satış Müdürü Arda İçil

İstanbul’dan Sri Lanka’ya haftanın 6 günü Kuveyt aktarmalı uçuş gerçekleştiren Jazeera Airways, destinasyonu Türkiye turizm sektörü için ulaşılabilir hale getirdi. Outgoing seyahat acentaları tarafından Sri Lanka uçuşlarına ilginin her geçen gün arttığını belirten Arda İçil, Türkiye pazarında Sri Lanka’nın yükselişinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söyledi.

Sri Lanka’nın Türk gezginler için çekici bir destinasyon olduğunu ifade eden Arda İçil, “Sri Lanka yakın bir zamanda Türkiye’de parlayan bir destinasyon olacak” dedi. Sri Lanka’nın fiyat ve kalite açısından Türk pazarına uygun bir destinasyon olduğunun altını çizen Arda İçil sözlerine şöyle devam etti: “Sri Lanka gelişmiş konaklama altyapısı, güler yüzlü insanları ve cazip fiyatlarıyla Türk pazarına hitap eden bir destinasyon. Bizimle çalışıp, 1000-1200 dolara tur paketi çıkabilen operatörler var. Türk vatandaşları, Antalya’da bile tatil yapılamayacak bu bütçelerle, çok özel bir destinasyonu görme ve farklı bir kültürü tanıma fırsatı buluyorlar. Sri Lanka’nın sunduğu avantajlarla önümüzdeki yıllarda Türkiye pazarındaki yükselişini sürdüreceğini düşünüyoruz.”


Siğiriya Kaya Kalesi

Sri Lanka’nın Dambulla kentinin yakınlarındaki Kuzey Matale Bölgesi’nde bulunan bir antik kaya kalesi olan Sigiriya, ülkenin görülmesi gereken en önemli yerlerinden biridir. 5. yüzyılda inşa edilen kale, 1982’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. 200 metre yükseklikteki bir kayanın tepesinde yer alan kalede antik Sri Lanka sarayının kalıntıları bulunuyor. Merdivenlerle tırmanılan kale aynı zamanda doğal bir seyir terası. Aslan başına benzetilen yapısı nedeniyle Aslan Kalesi olarak da anılan yapıda 21 gerecek boyutlu nedime freski günümüze kadar gelebilmiştir. Kalenin çevresindeki su havuzları bahçeler ve mağaralar da görülmeye değer yerlerden.

Sabah Dambulla Mağara Tapınağı

Sri Lanka’nın Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi eserlerinden bir diğeri de Sabah Dambulla Mağara Tapınağı’dır. Kayaya oyulmuş mağara tapınaklarında 153 adet Buda heykeli, üç adet Sri Lankalı kral heykeli ve dört adet tanrı ve tanrıça heykeli bulunuyor. İlk mağarada Buda’nın kayadan oyulmuş 14,3 metre uzunluğunda yatar bir heykeli bulunuyor. Mağaraların duvarlarındaki tasvirler arasında şeytan Mara’nın ve Buda’nın ilk vaazını tasvirler eden freskler de yer alıyor. Ülke tarihinin önemli tarihi kişiliklerinden biri olan Kral Walagamba’nın 14 yıl boyunca sürgün hayatı yaşadığı mağara, tahtı yeniden ele almasının ardından görkemli bir tapınağa çevrilmiş. Sri Lanka’nın en iyi korunmuş mağara tapınağı olan Dambulla turistlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biri.


Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt: MICE turizmi için gelecek vaat eden bir destinasyon

Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt

Sri Lanka’nın MICE sektörü için güçlü ve gelecek vaat eden bir destinasyon olduğunu söyleyen Olive MICE ve GlobeMeets Kurucu Ortağı Hüseyin Kurt, “Sri Lanka’nın incentive turları için önerilebilecek yeni destinasyonlardan bir olduğunu düşünüyorum. Türk pazarında genellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği bir destinasyon olarak tanınmakla birlikte, MICE alanında da yeni bir ürün olarak kullanabiliriz. Otel alternatifleri ve yüksek hizmet kalitesiyle öne çıkan güçlü bir ürün. Türk müşterinin ekonomik olarak zorlanmayacağı ucuz bir destinasyon. Sri Lanka’nın gelecekte incentive ve leisure pazarında yükseleceğini düşünüyorum” diye konuştu.


Vilage Treck

Gerçek bir Sri Lanka Köyü olan Treck, ülkenin kırsal yaşamının görülebileceği bir alan. Tekne yolculuğu ile ulaşılan köyde geleneksel Sri Lanka yemeklerini tadabilmek mümkün.

Kandy Şehri ve Diş Tapınağı

Siri Lanka’da Budizm’in en yoğun yaşandığı yerlerin başında gelen şehir çok sayıda tapınak ve manastıra ev sahipliği yapıyor. 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen şehirde yer alan “Diş Tapınağı” Budistler için önemli bir merkez. MS 4’üncü yüzyılda bir Orissan prensesinin saçında saklı olarak Sri Lankaya getirilen Buda’nın dişinin muhafaza edildiği tapınak, her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Hashtag : Sri Lanka,haberturizm,

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
  • AŞIRI SICAKLARA DİKKAT! HAVA SICAKLIĞI MEVSİM NORMALLERİNİN 4 VE 6 DERECE ÜZERİNDE SEYRETMESİ BEKLENMEKTEDİR.
    37 Gün, 7 Saat önce
  • ORMAN YANGIN OLASILIĞI KRİTİK
    37 Gün, 7 Saat önce
  • ULTRAVİYOLE RADYASYONU AŞIRI Gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 - 16:00 saatleri arasında 5 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerekmektedir.
    37 Gün, 7 Saat önce
EURO
28.7571
DOLAR
27.0020
VİRGİNİA
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Ercan Havalimanı'ndan memnun musunuz?
Bu ankete toplam 2 kişi katıldı.