Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/465_havalimanlarinda-neden-her-sey-ates-pahasi-

TÜRKİYE

Tümü

Havalimanlarında neden her şey ateş pahası?

(19 Gün, 11 Saat önce) 0 Yorum
Havalimanlarında fiyatların can yakması tüm seyahatçilerin şikayet ettiği bir durum. Peki fiyatlar havalimanlarında neden bu kadar yüksek, havalimanları insanları alışverişe teşvik etmek için hangi hilelere başvuruyor?

Havalimanlarında fiyatların can yakması tüm seyahatçilerin şikayet ettiği bir durum. Peki fiyatlar havalimanlarında neden bu kadar yüksek, havalimanları insanları alışverişe teşvik etmek için hangi hilelere başvuruyor?

Havalimanlarındaki astronomik fiyatlar yolcuları çileden çıkaracak noktaya geldi. Öyle ki dışarı da 5 lira olan bir su bile havalimanında 50 liraya satılıyor. Bir fincan kahve, lüks bir otelin barındaki kadar pahalı, bir sandviç bir öğle yemeği menüsünden daha pahalıya mal olabiliyor.

Peki havalimanlarında, özellikle güvenlik veya pasaport kontrolünden geçildikten sonraki alanlar, her şey neden bu kadar pahalı?

Tourism Review'den Vanderlei J. Pollack, havalimanlarındaki fahiş fiyatların başlıca nedenlerini yazdı.

Yüksek işletme maliyeti, sınırlı tedarik

Havalimanlarında her şeyin çok pahalı olmasının nedenlerinden biri elbette yüksek işletme maliyetleri. Tipik olarak havalimanlarındaki dükkan kiraları şehir merkezinden daha yüksek. Ayrıca tüm mallar ve çalışanlar daha fazla çaba ve masraf gerektiren güvenlik kontrollerine tabi tutuluyor.

Sınırlı tedarik ve düşük rekabet fiyatların yüksek olmasının diğer önemli nedenleri arasında. Havalimanlarındaki işletmeciler yolcunun havalimanında birkaç geçirdiğini ve ihtiyaçları için mevcut seçenekleri kullanmaktan başka çaresinin olmadığını biliyor.

Artık pek çok hava yolu şirketinin ücretsiz ikram yapmayı bırakması ve uçaktaki fiyatların da yüksek olması, bazen havalimanındaki fiyatların bile daha makul görünmesine neden oluyor.

Öte taraftan havalimanlarında fiziksel psikolojik ortam da insanları para harcamaya iter. Örneğin, aşina olmadığınız ve seyahat dönüşü elinizde kalan bir yerel birimini fiyatların yüksek olup olmadığına bakmaksızın harcarsınız.

Öte yandan uzmanlar, New York ve New Jersey gibi belli başlı havalimanlarının yüksek fiyatlara karşı harekete geçtiğini belirtiyor. 2022'de yayınlanan yönergelere göre havalimanındaki fiyatlar dışarıdaki fiyatlardan en fazla yüzde 10 yüksek olabilir. 

Havalimanı işletmeleri psikolojik hilelerle çalışır

Başka seçeneğiniz yok: Herkes kapıya ulaşmak için gümrüksüz bölgeden geçmek zorundadır. Burada hiçbir şey şansa bırakılmaz. Örneğin, gümrüksüz satış alanından geçen yol Londra Heathrow'da sola doğru uzanıyor. Mevcut perakende alanı sağda daha belirgindir ve bu önemlidir, çünkü insanlar sağ elini kullandığından dolayı daha uzun süre sağa bakma eğilimindedir.

Havalimanlarında mağaza vitrinlerinin neden çapraz olarak dizayn edildiğini hiç merak ettiniz mi? Daha fazla alışverişi teşvik etmek için. Ürünlerin çapraz olarak düzenlenmesi, aynı anda daha fazla ürün görünür hale gelmesini sağlar ve bu da satın alma ilgisinin artmasına neden olabilir. Dolayısıyla, diğer şeylerin yanında ürünlerin dizilişi de yolcuları alış verişle teşvik etmede önemli bir etkendir.

Bir diğer tuzak: Yolcular mümkün olan en uzun süre alışveriş alanında kalmalıdır. Bu nedenle özellikle Avrupa'daki bazı havalimanlarında kapılar boarding'den çok kısa süre önce anons edilir. Sonuç olarak yolcular alış verişe ve yemek yemeğe daha fazla zaman ayırır.

Hashtag :

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
  • AŞIRI SICAKLARA DİKKAT! HAVA SICAKLIĞI MEVSİM NORMALLERİNİN 4 VE 6 DERECE ÜZERİNDE SEYRETMESİ BEKLENMEKTEDİR.
    37 Gün, 7 Saat önce
  • ORMAN YANGIN OLASILIĞI KRİTİK
    37 Gün, 7 Saat önce
  • ULTRAVİYOLE RADYASYONU AŞIRI Gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 - 16:00 saatleri arasında 5 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerekmektedir.
    37 Gün, 7 Saat önce
EURO
28.7571
DOLAR
27.0020
VİRGİNİA
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Ercan Havalimanı'ndan memnun musunuz?
Bu ankete toplam 2 kişi katıldı.