Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/462_kayak-turizmi-hayal-mi-olacak-

DÜNYA

Tümü

Kayak Turizmi Hayal mi Olacak?

(20 Gün, 10 Saat önce) 0 Yorum
Küresel ısınma nedeniyle kışın Avrupa’daki birçok kayak merkezi kapısına kilit vurmuştu!

Küresel ısınma nedeniyle kışın Avrupa’daki birçok kayak merkezi kapısına kilit vurmuştu! Yeni araştırmaya göre ise artık ancak iki yılda bir, o da çok az kar yağacağı için kayak maziye karışabilir!  Kayak Turizmi Hayal mi Olacak?

Kayak merkezlerinin küresel ısınmadan nasıl etkileneceğine dair yapılan kapsamlı araştırmanın sonuçları, “Nature Climate Change” dergisinde yayımlandı.

Raporda, küresel ısınmanın 2 derece olması nedeniyle Avrupa’daki kayak merkezlerinin dörtte birinde artık iki yılda bir, az miktarda kar yağacağı belirtildi.

Dünyanın 2.7 derecelik küresel ısınmaya doğru ilerlemesinin kış tatili merkezlerinin sonunu getireceği belirtildi.

Milliyet Gazetesi’nin aktardığı habere göre; çalışmada yapay kar yapımı da hesaba katıldı. Buna göre, en aşırı tahmin olan 4 derecelik küresel ısınmada, kış tatili yerlerinin neredeyse 4’te 3’ünde doğal kar yağışını destekleyen yapay kar yapımı da gerçekleştirilse iki yılda birçok az kar yağacağı sonucuna ulaşıldı.

TÜRKİYE DE İNCELENDİ

 • Söz konusu araştırmada, Alpler’deki, İskandinav ülkelerindeki ve Türkiye’deki bazı kış turizm merkezlerinde yapay kar yapımının, hava ısındıkça kar eksikliğini telafi edebileceği de görüldü.
 • Ancak havanın genellikle ilk etapta kar oluşturmak için çok sıcak olacağı veya yapılan karın çok çabuk eriyeceği, İngiltere ve Güney Avrupa’daki tatil yerlerinde kar yapımının sektöre yardımcı olmasının pek mümkün olmadığı belirtildi.
 • Araştırmacılar, artan yapay kar yapımının, tatil yerlerindeki su talebini ortalama yüzde 20 artıracağını ve bunun bazı yerlerde zorlayıcı koşullar yaratacağını da öngördü.

30 MİLYAR DOLARLIK BİR SEKTÖR

 • Ekonomik hacmi 30 milyar dolar olan Avrupa kayak endüstrisi, yılda bir milyondan fazla günlük ziyaretle dünyadaki kış tatil yerlerinin yüzde 80’ine ev sahipliği yapıyor.
 • Avrupa’da bu kış kayak sezonu, rekor kıran hava sıcaklığı nedeniyle Fransa’daki Chamonix’ten Avusturya’daki Innsbruck’a kadar kayak pistlerinin kapanmasına neden olmuştu. Turizmciler sezonun çok kötü geçtiğini söylemişti.
 • Şubat ayında 200’den fazla profesyonel kayakçı, yetkilileri küresel ısınmaya karşı önlem almaya çağırmıştı.        Kayak Tu
Hashtag :

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

GÜNÜN UYARILARI

Tümü
 • AŞIRI SICAKLARA DİKKAT! HAVA SICAKLIĞI MEVSİM NORMALLERİNİN 4 VE 6 DERECE ÜZERİNDE SEYRETMESİ BEKLENMEKTEDİR.
  37 Gün, 9 Saat önce
 • ORMAN YANGIN OLASILIĞI KRİTİK
  37 Gün, 9 Saat önce
 • ULTRAVİYOLE RADYASYONU AŞIRI Gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 - 16:00 saatleri arasında 5 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerekmektedir.
  37 Gün, 9 Saat önce
EURO
28.7571
DOLAR
27.0020
VİRGİNİA
ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Ercan Havalimanı'ndan memnun musunuz?
Bu ankete toplam 2 kişi katıldı.