Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/1817_caginer-turizm-bir-devlet-politikasi-haline-getiri

TÜRKİYE

Tümü

Çağıner: Turizm Bir Devlet Politikası Haline Getirilmeli

(25 Gün, 17 Saat önce) 0 Yorum

TURİZM KIBRIS Arzu  GÜNDÜZLER

Köşe Taşı programında Reha Arar'ın konuğu olan Otelciler Birliği Başkanı  Dimağ Çağıner, Kuzey Kıbrıs turizmini değerlendirdi. Turizmin gelişmesinin önündeki engellerden bahseeti.  Kuzey Kıbrıs turizmini üç nesil olarak tanımlayan Çağıner ilk dönem turizm hareketinin 1974 sonrası babasının dönemiyle başladığını ve bu dönemde turizmin temelinin atıldığını ifade etti.

"Dünya Çapında Rekabete Girildi, Kongre Turizmi Başlatıldı"

Cağıner, ikinci dönemle birlikte dünya çapında turizm sektöründe bir rekabete girildiğini ve bu dönemde kongre turizminin başlatıldığını belirtti. Bu dönemde turizmde önemli atılımlar yapıldığını vurguladı.

"Pandemi Döneminin Ardından Otelcilik Sektörü Hızlı Bir Çıkış Yakaladı"

Şu anda üçüncü döneme girme aşamasında olduklarını belirten Cağıner, pandemi dönemiyle birlikte kısmen bu döneme girildiğini ve otelcilik sektörünün kalite ve hizmet yönünden çok hızlı bir çıkış yakaladığını söyledi. Cağıner, "Bugün otelcilik sektöründe en küçükten en büyüğe hizmet kalitesine baktığımızda daha donanımlı, daha iyi bir noktaya geldik," dedi.

"Mücadelenin Kendisi Hiç Değişmiyor, Sadece Evrim Geçiriyor"

Bu gelişimin yeni sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden Cağıner, zamanında yaşanan bazı sorunların çözüldüğünü ama yerlerine farklı sorunların ortaya çıktığını belirtti. Geçmişte ülkeyi tanıtmakta ve kongre turizmi sırasında gümrükten mal teslimatı almakta zorluk çektiklerini, günümüzde ise yüksek uçak biletleri ve maliyetlerden şikayetçi olduklarını söyledi. "Mücadelenin kendisi hiç değişmiyor, sadece evrim geçiriyor," diye ekledi.

"Turizm Bir Devlet Politikası Haline Getirilmeli"

Cağıner, bu sorunların ana temelinin geçmiş hükümetlerin turizmi sözde lokomotif olarak tanımlamalarına rağmen bununla ilgili bir politika geliştirmemeleri olduğunu vurguladı. Turizmin sadece turizmcinin kişisel becerileriyle sınırlı kaldığını ve bir devlet politikası haline gelmediğini belirtti.

"Ulaşım ve Pazarlama Önemli Sorunlar"

Kuzey Kıbrıs turizminin hem olumlu hem de olumsuz gelişmeler yaşadığını ifade eden Cağıner, ulaşım ve pazarlamanın çözülmesi gereken önemli sorunlardan biri olduğunu belirtti. Kalifiye eleman yetiştirecek bir eğitim sisteminin oturtulamadığını ve sektör olarak ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen hükümetlerin makro projeleri ortaya koyamadığını söyledi.

"Yeni Ercan Havalimanı'nı Daha Verimli Kullanmalıyız"

Ulaşımın hem ada içinde hem de yurtdışından turizmin gelişmesinin önünde giderek artan bir engel olduğunu belirten Cağıner, pandemiden sonra havacılıkta astronomik fiyatlarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yeni Ercan Havalimanı'nı açmalarına rağmen yurtdışından gelen turistlerin büyük çoğunluğunun Güney Kıbrıs Larnaka Havalimanı'nı kullandığını ve bunun bir tehlike oluşturduğunu ifade etti. "Ambargoya rağmen uluslararası standartlardaki Ercan Havalimanı'nı daha verimli kullanmalıyız," dedi.

Çağıner, "Bu bizim misyonumuz olmalı. Bu misyon, Ercan ihalesine çıkılan gün başlamalı ve Ercan'la birlikte hayata geçmeliydi," diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Hashtag : turizmhaber,

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.