Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/180_ercan-da-elektrik-sorunu-arikli-bir-sure-daha-deva

KIBRIS

Tümü

Ercan’da elektrik sorunu Arıklı: Bir süre daha devam edecek.. Özür diliyoruz

(12 Ay, 2 Gün önce) 0 Yorum

Türkiye’nin dördüncü büyük havaalanı ile ayni özelliklerde inşa edilen ve 450 milyon euro harcanarak yapılan Ercan Havaalanı resmen açıldığı 20 Temmuz gününden bu yana yaşanılan elektrik sorunu ile gündeme geliyor.

Yolcular elektrik olmaması nedeniyle bagajlarını kendileri taşımak zorunda kalıyor, işlemler ise saatler sürüyor. Kavurucu sıcaklarda elektrik yetersizliği nedeniyle terminalde beklemek zorunda kalan vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyor .

Yaşanan sorunlarla ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan  Arıklı, “bu durum bir süre daha maalesef ki devam edecek, tüm halkımızdan özür diliyoruz” dedi. 

Yeni Ercan terminalindeki sorunun Meriç Trafosu’ndan gelen elektrik akımının inişli çıkışlı olmasından kaynaklandığını belirten Arıklı, “Trafodan gelen akım şebekeyi beslemiyor. Akım inişli çıkışlı geldiği için jeneratörler de devreye girmiyor ve ciddi bir sıkıntı yaşanıyor. Teknik ekipler senkronizasyon çalışması yapıyorlar” ifadelerine yer verdi. 

Bu teknik sıkıntının yaşanacağının bilindiğini belirten Arıklı, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Ercan 15-20 megawatt elektriğe ihtiyaç duyuyor. Ülke genelinde yaşanan elektrik sıkıntısının aslında bir yansımadır bu durum. Ülkede şu anda 280 megawatt elektrik üretimi var, ama şu zamanda tüketim 350 megawatt civarında. Temmuz sonu ve ağustos boyunca da böyle olacak. Çünkü hava çok sıcak ve vatandaşlar da doğal olarak klimaları kullanıyor. En üst noktadadır tüketim. Rum’dan elektik almaya çalışıyoruz o da tam yeterli olmuyor. Kesintiler de bundan kaynaklanıyor. Bu havaalanını da etkiliyor. O nedenle bu durumu maalesef ağustosta ayında da yaşamaya devam edeceğiz. Mağduriyetler var, biliyoruz, özür diliyoruz.”

Kıbrıs

 

Hashtag : ercan havalimanı

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.