Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/1745_ersoy-yeni-turizm-perspektifini-en-iyi-benimeysen-

TÜRKİYE

Tümü

Ersoy: Yeni turizm perspektifini en iyi benimeysen ülke Türkiye

(18 Gün, 0 Saat önce) 0 Yorum
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin turizm trendlerini en iyi takip eden ve benimseyen ülkelerden biri olduğunu belirtti. Ersoy, yaptıkları tanıtım faaliyetleriyle İstanbul, İzmir ve Bodrum’un gastro city statüsüne yükseldiğini söyledi.
 
Turkuvaz Medya merkezinde düzenlenen bir gastronomi etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ErsoyTürkiye’nin turizm trendlerini en iyi takip eden ülke olduğunu ifade etti. 

Son yıllarda turizmde trendlerin değiştiğine işaret eden Bakan Ersoy “Biz de uluslararası trendleri takip ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada yeni turizm perspektifini en iyi benimeysen ülkelerden biri Türkiye’dir. Bu yeni turizm vizyonuyla sahip olduğumuz potansiyeli en doğru ve etkili şekilde kullanmak adına gereken adımları atıyoruz. Bugün Türkiye olarak dünya turizminde ilk 5’i içinde olmaya başladık. Rakiplerimizin önüne geçmek Türkiye’yi süper lige yükseltmek ve yerini kalıcı hale getirmek için çok çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda üzerinde durduğumuz ne önemli konu gastronomi.” diye konuştu.

"Gastronomi turizmi daha da ileri boyuta taşındı"

Gastronomi temsilcilerinin bu pazarın gelişmesine büyük katkı sağladığını anlatan Ersoy “Bir ülkeye yapılacak seyahat o ülkenin mutfak kültürünü ne denli etkili olduğu açık şekilde gösteriyor. Bizim de büyük bir gastronomi geçmişimiz var. Bu değerlerin uluslararası kurumlarca tescil edilmesi çok önemli. 6 yılda yapılması gerekenleri 2 yılda yaparak İstanbul’un Michelin rehberine dahil ettik. İstanbul’un ardından İzmir ve Bodrum’un da girmesini sağladık. Gastronomi turizmi daha da ileri boyuta taşındı. Yapmış olduğumuz tanıtım faaliyetleriyle İstanbul, İzmir, Bodrum gibi destinasyonlarımız  gastro city olarak öne çıkıyor.” dedi.

"Turizm gelirinin yüzde 19'u gastronomiden"

Ersoy, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi: 

2023 yılında elde edilen 53 milyar dolar gelirin yüzde 19’unu yeme içme harcamaları oluşturdu. Bu avantajı doğru şekilde kullanmak adına zengin yemek kültürümüzü dünyaya tanıtmak için çalışıyoruz. Hiçbir şey gereksiz yere harcanmaz. Türk mutfağı kırsaldan saraya uzanan yeni dokunuşlarla zenginleşen hoş görülü bir sentezimdir.

“Bu mirasın çağdaş gastronomiyle nasıl harmanladığını tartışacağız”

Gastronomi etkinliğinin açılışında konuşan Turkuvaz Medya Yazılı Basın Reklam Genel Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Ceyda Uzman ise “Yenilikçi fikirler ve işbirlikleri ile sektörü daha ileriye taşmak için buradayız. Anadolu’nun dört bir yanından gelen lezzetler benzersiz mutfak çeşitliliği oluşturuyor. Türk mutfağı dünya mutfakları içerisinde özel bir yere sahip. Bu mirasın çağdaş gastronomiyle nasıl harmanladığını tartışacağız.  gastronomi sadece yemek değil turizmin canlandırılması açısından önemli bir yere sahip. Gastronomi turizminin desteklenmesi ve teşvik edilmesi Türkiye’nin kültürel değerinin yükselmesine büyük katkı sağlayacak. Türkiye’nin daha güçlü bir ekonomiye sahip olmasına bir imkan sağlayacak. Gastronomi turizminin gelişini için hem kamu hem özel sektörün iş birliği büyük önene sahip. Türk mutfağının lezzetlerini dünyaya yaymak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Hashtag :

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.