Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/1693_ajet-icin-ozellestiriliyor-iddiasi

TÜRKİYE

Tümü

AJet için ‘özelleştiriliyor’ iddiası

(9 Gün, 9 Saat önce) 0 Yorum
AnadoluJet'in ayrı bir şirket kurularak AJet’e dönüştürülmesinin ardından özelleştirileceği iddia ediliyor.

Türk Hava Yolları’na (THY) bağlı AnadoluJet'in THY’den koparılarak AJet’e dönüştürülmesiyle, hava yolunun özelleştirilmesinin önünün açıldığı belirtiliyor. Kurulduğu 2008'den bu yana THY’ye bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren AnadoluJet, Temmuz 2023 itibarıyla THY bünyesinden ayrılmış ve ismi AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi olarak değiştirilmişti.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, THY tarafından 450 milyon TL sermaye ile kurulan şirketin sermayesi 28 Aralık 2023’te 721 milyon 751 TL’ye yükseltildi. AnadoluJet, 2024 yılı mart sonu itibarıyla sadece “AJet Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi” adı altında operasyonlarını icra etmeye başladı.

AnadoluJet’e görevli personeller ile teknik ekibin kadrosu ise THY’de AJet’e geçirildi. THY’nin 95 uçağı da AJet’e devredildi. Ajet, yaz döneminde iç hatlarda 41, dış hatlarda 52 nokta olmak üzere toplam 93 noktaya sefer icra edecek.

Ancak tüm bu adımların da arkasında bir özelleştirme plan olduğu belirtiliyor. Tamamen THY’ye bağlı olan AnadoluJet’in AJet adı altında ayrı bir marka ve şirkete dönüştürülmesiyle THY ile olan ilişiği kesildi. Kadrosu THY’den AJet’e geçirilen çalışanların ise duruma tepki gösterdiği bildirdi.

Yeni uçuş izinleri de alınırken AJet’in özelleştirilmesinin planlandığı, Körfez Arap ülkelerinin de şirkete bir ilgisinin olduğu belirtiliyor.  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise “Genel Havacılık Yönetmeliği” gereğince Türkiye’de faaliyet gösterecek şirketlerde Türkiye yurttaşı ortak bulunması gerekiyor. Yönetmelikte “Genel havacılık faaliyetleri yapmak üzere başvuruda bulunacak gerçek kişilerin Türk vatandaşı olması, tüzel kişilerin hisselerinin çoğunluğunun Türk vatandaşı olan bir ortakta bulunması zorunludur” şartı yer alıyor.

Bu nedenle de AJet’e dair farklı senaryolar söz konusu. İlk senaryo, AJet’in hissesinin bir bölümün satışı. İkinci senaryo ise yönetmelikte yapılacak bir değişiklik ile “yüzde 51 Türk” ortak şartının AJet’in satışı için esnetilmesi. Ayrıca AJet’in Türkiye merkezli bir şirkete mi yabancı bir şirkete mi satılacağına dair kesin bir durum söz konusu değil.


YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.