Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/1038_nisan-da-basliyor-dunyada-ziyaretcilere-giris-bile

TÜRKİYE

Tümü

Nisan'da başlıyor... Dünyada ziyaretçilere 'giriş bileti' kesen ilk şehir olacak

(7 Ay, 26 Gün önce) 0 Yorum
Ünlü İtalya şehri Venedik dünyada ilk kez denenecek sistemin deneme uygulamasına 2024 nisan ayında başlıyor

Ünlü İtalyan şehri Venedik'te güzel bir gün geçirmek için giriş ücreti ödenecek. Karar aşırı turist yoğunluğunu sınırlama amacı taşıyor. Denemeler gelecek nisanda başlayacak. Zamanla uygulama süreleri ve ücretleri artacak. Venedik, dünyada ziyaretçilere 'giriş bileti' kesen ilk şehir olacak.

Nisan'dan itibaren ziyaretçilerden 5 euro almaya başlayacak

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, 2024 baharından itibaren şehre gelenlerin bir çeşit “giriş biletine” ihtiyaç duyacaklarını duyurdu. Dünyada ilk kez denenecek bu sistemin provalarına 2024 nisan ayında başlanacak. Venedik'e günübirlik gelen ziyaretçilerden, 5 euro giriş ücreti talep edilecek. Veneto bölgesinde ikamet edenler ve öğrenciler “giriş bileti”nden muaf olacak.

Bu kararın alınma amacının, özellikle büyük gemilerin neden olduğu turist yoğunluğu sebebiyle Unesco Dünya Mirası olarak kabul edilen şehirdeki günübirlik turizmi sınırlamak.

Belediye Başkanı Brugnaro konuyu ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: "Şehir karmaşık, kırılgan ve canlıdır. Tarihi merkezde bazı dönemlerde yaşanan yoğunluğu hafifletmek için tedbir almak zorundayız. Bu bir denemedir; ekonomik getirisi maliyetinden daha düşük olacak. Bu uygulama, şehrin doluluk oranını kontrol altında tutabilmek için bir gerekliliktir. Şehir hiçbir zaman ziyaretçilere kapanmayacak."

Nisan 2024'te başlayacak olan deneme süreci, haftasonları uygulanacak ve toplamda 29 güne yayılacak. Giriş ücreti, gün içinde 8.30 ile 16.00 saatleri arasında zorunlu olacak. (Turizmajans)


YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Seçili anket bulunmamaktadır
Bu ankete toplam kişi katıldı.