Kıbrıs Turizmi ile ilgili güncel haberleri bulabileceğiniz bir gezi / seyahat / Otel sitesi..

Sayfa Adresi : https://www.turizmkibris.com/haber-detay/1034_wtm-raporu-2024-te-turkiye-fransa-yi-gecebilir

TÜRKİYE

Tümü

WTM raporu: 2024’te Türkiye Fransa’yı geçebilir

(3 Ay, 2 Gün önce) 0 Yorum
2024 yılında Türkiye’nin ziyaretçi sayısında Fransa’yı geçeceği tahmin ediliyor.

Turizmin 2023 yılı boyunca patlama yapmasıyla birlikte, Avrupa'nın ziyaretçi sayıları nihayet pandemi öncesi seviyelere ulaştı.

Dünya Seyahat Pazarının (Worl Travel Market-WTM) ekonomi şirketi Turizm Ekonomisi ile birlikte kısa süre önce yayınladığı Küresel Seyahat Raporu'na göre, Türkiye ziyaretçi sayısında şaşırtıcı bir artış yaşadı.

Euronews’te yer alan habere göre raporda, Türkiye'nin 2024 yılında Avrupa'da en çok ziyaret edilen ikinci ülke olarak Fransa'yı geçeceği tahmin ediliyor.

Avrupa'ya yapılan toplam ziyaret sayısı 2019'da 440 milyondan 2023'te 428 milyona düşerek yüzde 3 azaldı. Ancak Türkiye'de bu rakamlar yükselişte.

2023 yılına Kahramanmaraş merkezli büyük ve yıkıcı deprem felaketiyle giren Türkiye, yaz ayları başında turizm açısından toparlanmakta zorlandı. Ancak ilerleyen aylarda ülkede turizm atağa geçti.

Türk lirasının değer kaybetmesi, Türkiye'de tatil yapmayı birçok gezgin için daha uygun hale getirdi.

Türkiye'nin berrak suları ve lüks tatil köyleriyle dolu sahil şeridi, İtalyan Rivierası ya da Fransa'nın Côted'Azur'una göre daha bütçe dostu bir alternatif haline geldi.

Ayrıca Türkiye, Avrupa'da Rusya'dan uçuşların yasaklanmadığı tek ülke olarak bu ülkeden turistleri ağırlamaya devam etti. 2022'de Türkiye'yi yaklaşık 5 milyon Rus ziyaret etti. 2023'te bu sayının toplam 7 milyona çıkması bekleniyor.

2024'te en çok ziyaret edilen ülke hangisi olacak?

WTM raporuna göre turizm açısından en popüler Avrupa ülkesi İspanya, ikinci ülke ise Fransa oldu. Ancak rapor, Türkiye'nin cazibesinin 2024 yılında da devam edeceğini ve Avrupa'da en çok ziyaret edilen ikinci ülke olarak Fransa'yı geçeceğini öngörüyor.

WTM İspanya, Fransa ve Türkiye'de turizm açısından büyümenin devam edeceğini ve sırasıyla yüzde 74, 80 ve 72 oranında artacağı tahmininde bulunuyor.

Hashtag :

YORUMLAR

Bu habere daha önce yorum yapan olmadı.
Şimdi ilk yorumu sen yaz.!

YORUM YAZ

ARŞİV
GAZETE MANŞETLERİ
ANKETLER
Ercan Havalimanı'ndan memnun musunuz?
Bu ankete toplam 4 kişi katıldı.